Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych przy parafii św. Marii Magdaleny w Warszawie w diecezji warszawsko-praskiej
"Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych moich braci, mnie uczyniliście" Mt.31, 45

 

Warszawa dnia 26 04.2017

Komisja Polityki Społecznej i Przeciwdziałania Patologiom

Omówienie wniosku dotyczącego uruchomienia Domu Pomocy Społecznej

w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy.

Szanowni Państwo.

My rodzice z powodu wieku nie możemy już dłużej czekać.

Prosimy o uruchomienie na Targówku DPS dla 49 osób powyżej 41 lat z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu znacznym jako zadanie własne gminy M.st Warszawa; Mamy podpisy 49 osób z rodziców, diagnozę dzielnicy i wskazany budynek na ul Majowej 2

zabezpieczenie środków w budżecie na wybudowanie najlepiej nowego budynku ostatecznie na rozbudowanie , wyremontowanie, wyposażenie i funkcjonowanie wskazanego przez Targówek. Pragniemy aby nasze dorosłe dzieci na miejscu miały zapewnioną rehabilitację, która będzie podtrzymywała ich samodzielność .

w dniu dzisiejszym oczekujemy podjęcia uchwały i skierowania do Rady warszawy i Pani Prezydent;

wpisanie do planu realizacji na najbliższe lata oraz monitorowanie wykonania

Od roku 1998 prowadzimy ośrodek wsparcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną ze sprzężeniami ( zespół Rubinstein-Taybi, Aspergera, Downa , mózgowe porażenie), a swoją działalność formalnie od 1996 roku integrując się ze społecznością lokalną na Bródnie. Z naszej działalności korzystają również niepełnosprawni z Białołęki i Śródmieścia. Nie zgadzamy się aby nasze dorosłe dzieci - osoby z niepełnosprawnością intelektualną niezdolne do samodzielnej egzystencji po naszym odejściu wysiedlane były do DPS poza Warszawę. Musimy dokonać za życia należytej staranności aby zapewnić im pobyt w naszym środowisku na Bródnie. Czas nagli chcemy już wiedzieć gdzie jest miejsce dla naszych dzieci., które są warszawianami. Dzienny Ośrodek Wsparcia finansowany przez m.st Warszawa od 2004 r a wcześniej przez wojewodę i Dzielnicę to już dla nas za mało gdyż nam i dzieciom przybyło 21 lat.

Z powodu nieporadności w samodzielności i braku logicznego rozumowania wielu z nich jest ubezwłasnowolnionych, my rodzice podejmujemy wszelkie decyzje za nich. Osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji nie nadają się do mieszkań chronionych czy wspomaganych. Nie będziemy dawać naszych niepełnosprawnych dzieci na krótki okres do przeprowadzania eksperymentów w takich mieszkaniach. Prosimy za nas nie podejmować decyzji. My opiekujemy się od 40 lat i więcej. Wiemy co jest najlepsze dla nich. Chodzi o pobyt na stałe do ich odejścia. Również gdy matka już nie ma siły lub z matką ,która będzie wymagała także opieki albo gdy już odejdzie. Jeśli osoba niepełnosprawna ma 42 lata + to rodzic ma 67 lat + do 85 itd.

Urzędnicy na Targówku mają wieloletnie doświadczenie w realizacji podobnych działań. Przy pomocy m.st Warszawy powstanie piękne dzieło, którym będą mogli pochwalić się radni i prezydent Warszawy. Targówek będzie wzorem dla innych dzielnic tak by starzy rodzice mieli blisko odwiedzać dzieci a nawet zamieszkać z nimi. Możliwość zamieszkania niedaleko domu rodzinnego w znajomej dzielnicy blisko znajomej społeczności lokalnej daje możliwość kontynuowania wcześniejszych znajomości i przyjaźni, łagodzi naturalny lęk przed nową sytuacją. Wpływa na poczucie bezpieczeństwa a tym samym na jakość życia osoby niepełnosprawnej. zgodnie z oczekiwaniem zniedołężniałych już samotnych matek .Prosimy o podjęcie uchwały i pozytywna opinie.

Ligia Szczepaniak Prezes

Irena Zwolak Skarbnik